„ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM” to projekt realizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska w trosce o zdrowie młodego pokolenia. Projekt ma charakter ogólnopolskiej międzyszkolnej rywalizacji zespołowej. Powstał w odpowiedzi na coraz większy problem, jakim jest nadwaga i otyłość pojawiające się już wśród dzieci w wieku szkolnym, a nawet wcześniej. W ciągu ostatnich 20 lat liczba dzieci dotkniętych otyłością lub nadwagą wzrosła trzykrotnie. Można jednak to zmienić dzięki uświadamianiu dzieci i rodziców, wskazywaniu przewagi warzyw i owoców nad słodyczami.
CELE:
Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej. Zamysłem twórców projektu jest także kształcenie rodziców jako osób, od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie ich, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną.
http://www.zdrowojem.fundacjabos.pl/
Grupa III i grupa IV przystąpiły do projektu, a tym samym do realizacji zadań takich jak: zajęcia – „Co należy jeść, aby być zdrowym?”. W trakcie zajęć dzieci dowiedziały się co należy jeść, a czego należy unikać. Uczyły się odpowiedzialności za własne zdrowie. Grupa IV wykonała też zdrowe przekąski, którymi częstowali kolegów z innych klas. „Aktywnie spędzamy czas” – jedną z najlepszych form relaksu jest aktywność fizyczna. Gdy jest ciepło dzieci spędzają czas na świeżym powietrzu, ale gdy pogoda się pogorszy czas najczęściej spędzają w ciepłych pomieszczeniach. Nie powinno być to jednak przeszkodą do bycia aktywnym fizycznie. Dzieci korzystając ze zdobytej wiedzy przystąpiły do dwóch konkursów plastycznych: „Rysunek zdrowej przekąski” i wykonanie plakatu do hasła „Dbam o zdrowie – dobrze się odżywiam i jestem aktywny”. Zdobytą wiedzą dzieliły się także z kolegami z innych grup. Rodzicom zaś przekazana została wiedza poprzez gazetkę w szatni przedszkola, artykuł „Zdrowo jem, więcej wiem” na stronie internetowej naszego przedszkola oraz skierowanie na stronę www.aktywniepozdrowie.pl/ gdzie można znaleźć między innymi przepisy na zdrowe posiłki.
W konkursie na najładniejszy plakat w grupie IV: I miejsce zdobył – Jakub Hołda, II miejsce – Marcel Ablewicz, III miejsce – Emilia Zięba. W grupie III: I miejsce na najładniejszy plakat zdobyły: Wiktoria Dziedzina, Milena Galas i Laura Tabiś.




Kategoria: 






















































