Zabawy dla dzieci w domu, gdy przedszkole jest zamknięte!

Kategoria: strefa rodzica

Zabawy dla dzieci w domu nie muszą być nudne i monotonne – zobacz, w co możecie się bawić.

Co robić, gdy – z różnych przyczyn – nie wychodzicie na dwór? Chociaż jeśli to możliwe i bezpieczne wychodźcie, jak najczęściej.
Zabawy dla dzieci w domu to coś, co może okazać się waszą ulubioną aktywnością, dacie się ponieść fantazji.

Zabawy dla dzieci w domu – jest w czym wybierać. Sposobów na to, aby zająć malucha (bez włączania telewizora) jest całe mnóstwo. Wszystko zależy od tego, ile macie czasu, na jaką aktywność macie ochotę, czy chcecie się pobrudzić czy wolicie zostać czyści. Ogranicza was właściwie jedynie wyobraźnia.

Kolorowanki, malowanki, wycinanki

Malowanie, kolorowanie to coś, co dzieci uwielbiają. Szczególnie, jeśli pozwolimy im zaszaleć z farbami. Na podłodze rozłóż kilka kartek z dużego bloku albo arkusz szarego papieru, przyklej taśmą malarską do podłoża i daj dziecku tworzyć. Innym pomysłem jest ozdabianie kartonu – wycięte samodzielnie przez dziecko elementy z czasopism,  możecie stworzyć własne pieczątki. Jak je zrobić? Tradycyjnie – z ziemniaka, możemy też wykorzystać kawałki gąbki.

Zróbcie sami zabawki

Wspólną zabawę możecie zacząć od… zrobienia zabawek.  Ze skarpetek, które pogubiły swoje pary możecie zrobić kukiełki, a stare t-shirty mogą przemienić się w misie. Wystarczy kilka rolek po ręcznikach papierowych, nożyczki, farby i kulki, aby w domowym zaciszu stworzyć… kulodrom.( „Dziecko” (3/2017))

Dziecko, które sprawnie posługuje się nożyczkami, może spróbuje stworzyć ze zgiętych kartek ozdobne wycinanki. To zawsze robi wrażenie – odcinamy małe kawałki papieru, a po rozłożeniu widzimy dzieło sztuki.

A może wspólne gotowanie?

Wiele osób powtarza, że „jedzenie nie służy do zabawy”. Nikt nie mówi, że od razu musimy się nim rzucać, robić coś, co sprawi, że powędruje prosto do kosza. Zabawy dla dzieci w domu spokojnie mogą przenieść się do kuchni, możecie przygotować razem np. drugie śniadanie. Kolorowe kanapki, wesołe tosty – układanie uśmiechów z kawałków papryki lub włosów ze szczypiorku może być prawdziwą frajdą. Takie jedzenie smakuje też o wiele lepiej!

Gnieciemy, ugniatamy

Zabawy dla dzieci w domu? Co powiecie, na dzieła z różnych mas? Możecie wykorzystać gotową modelinę albo stworzyć ją samemu – robiąc popularną masę solną. Co dalej? Co tylko chcecie! Możecie lepiej różne figurki, tworzyć ozdobne naszyjniki lub broszki. Nie zapomnijcie ich wypiec.

W co jeszcze się bawić?

Do zabawy możecie wykorzystać makaron – rurki nawlekajcie na sznurek lub wstążeczkę i twórzcie naszyjniki, makaron spaghetti łącznie plasteliną, niech powstają różne kształty, figury przestrzenne. Oczywiście możecie też odgrywać różne scenki, bawić się w przedszkole, w sklep… Możecie połączyć przyjemne z pożytecznym i zabawę wykorzystać do nauki. Segregujcie literki, liczcie przedmioty, układajcie przedmioty w różne zbiory. Możecie też położyć się obok i opowiadać sobie różne historie – taka statyczna forma zabawy dla dzieci w domu też jest fajna.

Zabawy rozwijające zmysły!
(źródło: Dziecko przedszkolne jakie jest? Jak możemy wspierać jego rozwój? A.I. Brzezińska, M. Czub, R. Kaczan)

DOTYKOWE PUDEŁKO

Włóż do pudełka lub woreczka różne przedmioty i poproś dziecko, aby włożyło do

środka rękę i spróbowało zgadnąć, jakiego przedmiotu dotyka.

MALOWANIE PALCAMI

Specjalną farbę do malowania palcami mieszaj z ryżem, piaskiem, nasionami, aby

uzyskać różne doznania dotykowe. Można też malować pianką do golenia, sosem,

galaretką.

MASA SOLNA

Zrób masę solną (1 część mąki, 1 część soli, trochę ciepłej wody; ugniatać do uzyskania

masy o konsystencji miękkiej plasteliny). Zachęcaj dziecko do częstych zabaw

z użyciem masy – lepienia, ugniatania, przeciskania, modelowania itp.

OBRACANIE

Zachęcaj dziecko do zabaw na karuzeli, obracania się wokół własnej osi (nadzoruj te

zabawy).

CHODZENIE

Zachęcaj dziecko do chodzenia boso po różnych powierzchniach (trawie, asfalcie,

żwirze, kocu, kafelkach, poduszkach).

ZABAWA W WANNIE

Zachęcaj dziecko do używania podczas kąpieli różnych rodzajów mydeł, gąbek,

ręczników. Proponuj mydła o różnych zapachach, kształtach, powierzchni i gęstości.

Możliwości jest wiele. Polecamy poniższy link:

Propozycje zajęć dla dzieci 6 – letnich zgodne z podstawą programową

www.gov.pl/zdalnelekcje