Czytanie książek dzieciom

Kategoria: aktualnościaktualnościstrefa rodzica

bajki ilustracja

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,

jaką sobie ludzkość wymyśliła”

Wisława Szymborska

 

 

 

Czytanie dziecku książek od najmłodszych lat jest jedną z pierwszych inwestycji w jego rozwój, formą mądrego kontaktu z dzieckiem i doskonałą metodą wychowawczą.

Czytanie wpływa wszechstronnie na małe dziecko, a przecież każdy rodzic pragnie przekazać swoim pociechom to, co najlepsze. Chce, aby dobrze się rozwijały, nie miały problemów w przedszkolu czy szkole.

 

Czytanie dzieciom bajek, czy to w ciągu dnia, czy na dobranoc to jedna z lepszych rzeczy, jakie można zrobić dla ich rozwoju. Bo choć żyjemy w czasach zdominowanych przez media elektroniczne, tradycyjna książka wciąż nie ma sobie równych w pobudzaniu wyobraźni. A to wciąż raptem jedna z niezliczonych zalet czytania dzieciom.

 

Zalet z czytania książek dzieciom  jest mnóstwo, a oto kilka z nich:

  • Czytanie książek zacieśnia więź uczuciową miedzy dzieckiem a rodzicami. Dziecko wsłuchane jest w głos rodzica a bliski kontakt daje mu poczucie bezpieczeństwa.
  • Książki rozwijają wyobraźnię dziecka. Po zakończeniu czytania możemy zapytać:  czy wiesz, co wydarzyło się później?
  • Słuchanie bajek rozwija inteligencję dziecka, wzbogaca słownictwo, uczy ładnego budowania zdań i zachęca do samodzielnej nauki.
  • Książki wychowują. Jeżeli dobierzemy odpowiednią lekturę, dzieci będą utożsamiały się z książkowym bohaterem.
  • Książki wyrabiają wrażliwość. Dziecięce problemy opisane w bajkach na pewno poruszą niejedno serduszko.
  • Słuchanie książek odpręża i pozwala przyjemnie spędzić czas. W dziecięcym życiu są momenty, kiedy dobra bajka, przeczytana ciepłym, modulowanym głosem jest niezastąpiona.
  • Książki porządkują świat dziecka. Dzięki bajkowym bohaterom łatwiej zrozumieć codzienne sprawy.
  • Książki podpowiadają jak porozumieć się z rówieśnikami i rodzeństwem. Kłótnia z kolegą, bratem,  czy siostrą to problem, ale w wielu książkach znajdują się opowieści, które pomogą dziecku sobie z nim poradzić.

 

Pamiętajmy o tych zaletach. Pamiętajmy też, że nikt nie rodzi się z potrzebą czytania, tę potrzebę się nabywa. Ważne zatem, aby Państwo jako rodzice rozwijali u swoich dzieci ciekawość świata poprzez codzienne czytanie. Rozmawiajcie Państwo na temat przeczytanych książek, budujcie w swoich dzieciach pozytywny stosunek do świata. Dzieci, którym od najmłodszych lat czytamy i w których zaszczepimy miłość do książek, na pewno będą czytać w przyszłości. I jeszcze jedna ważna kwestia: czytanie powinno się dziecku zawsze kojarzyć  z przyjemnością, nigdy z przymusem, karą czy nudą.

opr. Danuta Deś